Banky nám berou peníze! A je to dobře

Poslední dobou se podobné články objevují čím dál tím častěji: „Další banka zavádí záporné úroky.” O co přesně jde?

Představte si, že máte peníze na obyčejném bankovním účtu (zatím se týká spořících účtů), na který vám zasílá zaměstnavatel výplatu, platíte z něj hypotéku, nájem, potraviny. A jednou za měsíc vám banka strhne například 0,4% z částky, které na účtu máte. Pokud by se jednalo o účet, na kterém „leží” 100.000 Kč, každý měsíc vám banka strhne 400 Kč. Pokud by se jednalo o 1.000.000 Kč, banka vám strhne 4.000Kč měsíčně. Přijde vám to pořád málo? Pokud si částku 400 Kč vynásobíte dvanácti měsíci, dojdeme k částce 4.800 Kč. Za to se už dá koupit nemálo věcí.

Že se záporné úrokové sazby vztahují jen na majetné klienty? Omyl. Pár bank začíná tuto službu „nabízet” i klientům se zůstatkem nižším než 100.000 €. A může se stát, že tento trend se bude přesouvat i do ostatních bankovních domů, do České republiky.
A pokud má někdo na běžném či spořícím účtu dlouhodobě stovky tisíc či milióny a nechá je tam jen tak ležet, je to pro mě zločinec, který si to zaslouží 🙂

Rád bych zde zvěřejnil několik citací z diskuzí pod články s tématikou záporných úrokových sazeb (bez zvěřejnění jména):

„Neuvěřitelné. 🙂 Banka dostane něčí peníze aby je nějakou investicí zhodnotila. A neumí nic jiného než vkladatele oholit o poplatky a záporný úrok. Hnus ..”

„Bezva, systém tě nutí mít peníze na učtu, ale zároveň ti za to ještě něco strhne. Je snad na každém jak se svými penezi naloží a nutit ho dělat neco co nechce prostě není fér.”

„Kdy tato škodná přestane škodit?”

„Bankéři byli vždycky šejdíři a kdo nemusel, do banky nechodil…”

„Abych byl upřímný, tak takovýto kapitalismus jsem si nepředstavoval. Je to jedna z mnoha dalších podpásovek.”

Co k tomu říct? Jako odpověď bych zde uvedl dialog, který vedu s babičkou snad pokaždé, když jí přijedu navštívit:

Babička: „V tý televizi, to je hrozný. Samej mordor, vraždy a znásilňování. Nic jinýho v těch zprávách nedávají. A seriály a filmy? Americký střílečky, samý detektivky a hovadiny. To je hrozný, to není jako dřív. Já jsem z toho pořád špatná, jak jsou všude vraždy a ty útoky na lidi.”

Já: „Babi, tak proč na to koukáš?”

Tím chci říct, že když někdo nadává na nějakou instituci, tak ji prostě nepoužívejte. Zlaté moudro praví, mít na účtu 2-3 měsíční rezervu pro případ, že by se něco rozbilo, nebo se stala nenadála situace. Zbytek mít zainvestovaný v takových aktivech, která budou splatná právě do 2-3 měsíců, než vám dojde rezerva z účtu. Mnoho lidí řekne, proč investovat, když to stejně řídí stát nebo další velké instituce a nic nám nedají, nebo mění každé dva roky smluvní podmínky. Ano, s tím souhlasim. Je třeba se poohlédnout jinde a nehledat obří komerční společnosti a sám vyhledávat možnosti a příležitosti. Mně to trvalo několik let, dočkal jsem se. Vy třeba budete rychlejší.

Díky tomu, že banky „berou” lidem peníze z účtů, je možná konečně donutí zajímat se o finance. O vlastní finance.